prefaceFirst

Blocul acesta este pentru ca sa nu fie loc liber in preface first si ca sa poate fi pozitionat meniul navigation

Evenimente

Adresa instituţiei

MD-2004 Chişinău

Str. Mitropolit Dosoftei 99 
Tel. (+373 22) 20-16-01
Fax. (+373 22) 23-52-93
E-mail: dgetsmun@gmail.com 

You are here

Error message

Notice: Undefined offset: 1 in counter_get_browser() (line 70 of /var/www/vhosts/chisinauedu.md/httpdocs/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

Premierea celor mai buni 10 sportivi şi antrenori ai anului 2018 din municipiul Chişinău în cadrul Programului cultural „Gala vedetelor sportive - 2018”

01/03/2019

La finalul anului 2018, în cadrul unei ceremonii, Direcţia generală educaţie, tineret şi sport (DGETS) a Consiliului municipal Chişinău i-a premiat pe cei mai buni 10 sportivi şi antrenori ai anului 2018 din municipiul Chişinău în cadrul Programului cultural „Gala vedetelor sportive - 2018”.

Evenimentul, organizat de către Primăria mun. Chişinău şi DGETS, s-a desfăşurat la Şcoala sportivă SPERANŢA, director Petru Zaporojan, în prezenţa Primarului General interimar Ruslan Codreanu, şi a altor oaspeţi de onoare, între care Nicolae Juravschi, preşedinte al Comitetului Naţional Olimpic şi Sportiv din Moldova, reprezentanţi ai Ministerului Educaţiei, Culturii şi Cercetării ş.a.

Rodica Guţu, şefa Direcţiei generale educaţie, tineret şi sport, a felicitat sportivii anului, apreciind înalt profesionalismul şi măiestria antrenorilor acestora. În discursul său, şefa a menţionat valoarea, dar şi importanţa sportului în viaţa copiilor, tinerilor, îndemnând sportivii să persevereze şi să-şi dezvolte continuu aptitudinile în domeniu.

Cei mai buni 10 sportivi şi antrenori ai anului 2018 au fost evaluaţi de o comisie municipală, din care au făcut parte Rodica Guțu, şef, DGETS, preşedintele comisiei, Aliona Coropceanu, şef adjunct, DGETS, vicepreşedinte, Margareta Sîrbu, Preşedinte al Sindicatului lucrătorilor din domeniul educaţiei şi ştiinţei din mun.Chişinău, Nicolae Piatac, Vicepreşedintele Comitetului Naţional Olimpic, Dumitru Eșanu Prorector USEFS, Boris Boguș șeful catedrei de educației fizică, Universitatea de Stat din Moldova, Anatol Popușoi, şeful catedrei de educaţiei fizică, Universitatea Tehnică a Moldovei, Victor Gheorghiu, şef, Secţia Sport, DGETS,Angela Chiriac Specialist superior DGETS.

Pentru performanţele obţinute pe parcursul anului 2018 la competiţiile internaţionale şi naţionale, au fost apreciaţi cu Diplome şi premii băneşti sportivii anului:

1. Victor Ciobanu, lupte  greco-romane, Campionatul Mondial, seniori locul II;

2. Daniel Cataraga, Lupte greco-romane, Campionatul Mondial – U- 23 locul I, Campionatul European (seniori) locul V;

3. Oleg Tarnovschi, Caiac canoe, Locul III, Campionatul European, seniori, Campionatul Mondial locul IV și V – seniori, locul II - Cupa Mondială;

4. Stepan Dimitrov, Taekwondo WT, Locul III, Campionatul Europei – seniori;

5. Dan Olaru, Tir, Campionatul Europei, locul II (seniori) individual; European Grand Prix- locul II (seniori) individual;

6. Alexandra Emilianiov, Atletism, aruncarea discului; Campionatul Mondial U - 20, or. Tampere (Finlanda) locul I; Campionatul Europei , seniori , or. Berlin (Germania), locul 8, Campionatul Țărilor Balcanice U-20 or. Istanbul (Turcia), dublu medaliată cu aur (aruncarea discului și greutății);

7. Adrian Mardare, Atletism , aruncarea suliţei; Campionatul Europei, seniori , or. Berlin (Germania), locul 6. În anul curent a obţinut 2 recorduri naţionale - 83,95 m, 84,43 m;

8. Ana Ciuchitu, Taekwondo WT, Locul I, Campionatul Europei – tineret, locul V – Campionatul Europei – seniori;

9. Ana Matus, Dans sportiv, Locul I- Campionatul Mondial  (seniori), 35 perechi;

10. Radu Albot, Tenis, Semifinalist la Turneul Marelui Șlem. Învingător la Turnee internaționale.

Cei mai buni 10 antrenori ai anului 2018 au fost desemnaţi:

1. Cucul Mihail, Antrenor  Emerit al Republicii Moldova.

2. Gheorghiţă Ion, Antrenor  Emerit al Republicii Moldova.

3. Juravschi  Nicolae, Antrenor.

4. Mazur Vladislav, Antrenor Emerit al Republicii Moldova.

5. Cecanova Irina, Antrenor Emerit al Republicii Moldova.

6. Hranovschi Vadim, Antrenor Emerit al Republicii Moldova.

7. Lungu Valeriu, Antrenor Emerit al Republicii Moldova.

8. Iudina Liudmila, Antrenor.

9. Gozun Petru, Antrenor Emerit al Republicii Moldova.

10. Albot Vladimir, Antrenor.  

 

Totodată, pentru cele mai bune rezultate în domeniu, au fost apreciaţi sportivii și antrenorii din cadrul Şcolii sportive „Speranţa”. Astfel, în anul 2018 cei mai buni au fost:

1. Zotova Xenia (lupte libere), Campionatul Republicii Moldova, Locul I, antrenor  Crăciun Ion;

2. Tanasevici Adrian (lupte greco romane), Campionatul Republicii Moldova, seniori, tineret, Locul I, antrenor Panasiuc Boris;

3. Lupașco Gabriel (lupte greco-romane), Campionatul Republicii Moldova, tineret,

Locul II, Jocurile Balcanice, juniori Locul I, antrenor Limonov Iurii;

4. Gurali Alexandru  (lupte greco-romane), Campionatul Republicii Moldova,

Locul III, Jocurile Balcanice, juniori Locul I, antrenor Zaporojan Petru;

5. Avdeev Alexandr (volei), Campionatul Republicii Moldova, tineret,

Locul I, antrenor Chiseliov Vladimir;

6. Cîrpac Victoria (volei), Campionatul Republicii Moldova, juniori,

Locul I, antrenor Arbuzova Xenia;

7. Lecari Egor (baschet), Campionatul Republicii Moldova, juniori,

Locul II, Turneu internațional Locul I, antrenor Dical Oleg;

8. Litvinenco Alexandra (gimnastică artistică), Campionatul Republicii Moldova, Locul I, antrenor Nicolaev Nicolai;

9. Postoroncă Igor (gimnastică artistică), Campionatul Republicii Moldova, Locul I, antrenor Fratea Alexandru.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer