Noi recorduri ale Moldovei (3 medalii de aur) stabilite în cadrul Campionatului deschis al Belgiei la înot

🗓Înotătorul Constantin Malachi a cucerit 3 medalii de aur la campionatul Belgiei. Acesta s-a impus pe distanțele 50, 100 și 200 metri bras în cadrul campionatului deschis al Belgiei. Rezultatele înregistrate au fost:
🥇50m bras – 0.27,44;
🥇100m bras – 0.59,68.

✅️Astfel, Constantin Malachi a stabilit noi recorduri ale Moldovei.

Un alt înotător, Dan Siminel, s-a clasat pe locul 4 la 50 metri stil liber, cu rezultatul 23.26.
✅️Siminel Dan a evoluat la disciplinele 50 și 100m stil liber, calificându-se în finala competițiilor și clasându-se pe locul IV (50m stil liber – 0.23,03).
Menționăm că Campionatul deschis al Belgiei la înot s-a desfășurat în perioada 12-13 noiembrie 2022, la care au participat 2 elevi ai Școlii Sportive Pentru Copii și Junior nr. 11 din municipiul Chișinău – membri ai lotului național.
💬Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei municipiului Chișinău adresează sincere felicitări sportivilor și dlui Sergiu Postica, antrenor Emerit al Republicii Moldova pentru rezultatele marcante obținute și reprezentarea țării pe arena internațională.