Festivalul-concurs municipal al datinilor și obiceiurilor de iarnă pentru colectivele folclorice de copii „Să trăiți, să-nfloriți”, Ediția a XXVI-a

Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Consiliului municipal Chișinău recent a organizat Festivalul-concurs municipal „Să trăiți, să- nfloriți”.

Activitatea desfășurată cu participarea colectivelor folclorice de copii din instituțiile de învățământ secundar ciclul I, II și extrașcolar din municipiu este dedicată tradițiilor/ datinilor și obiceiurilor de iarnă. Ediția a XXVI-a Festivalului- concurs în acest an a fost organizată în incinta IPLT „Onisifor Ghibu” și a întrunit 20 formații folclorice de copii.

O adevărată revelație a oferit formațiile folclorice în interpretarea colindelor, iar jocurile teatralizate cum ar fi: ursul, capra, cerbul, babele, au prezentat un adevărat spectacol atât organizatorilor, cât și spectatorilor prezenți la concurs. Comisia de jurizare, formată din specialiști în muzicologie, arta dramatică și interpretare muzicală au oferit următoarele locuri:

Grupa mică

Premiul Mare – Ansamblul folcloric „Opincuța” — CAE „Curcubeul”, conducător Viorica Lupu;

 Locul I – Ansamblul folcloric „Măruț-Mărgăritar” — IPLT „G. Latină”, conducător Romela Osoianu-Roșca

                    Ansamblul folcloric „Moștenitorii” — LT „Lucian Blaga”, conducător Valeriu Chiper;

                    Ansamblul folcloric — LT „Dacia”, conducător Svetlana Obertinschi;

Locul II – Ansamblul folcloric „Dumbrăvița” — CEE „Lăstărel”, conducător  Marina Dumbrăveanu;

                     Ansamblul folcloric „Doruleț” — CCC „Ghiocel”, conducător Snejana Frija;

                     Ansamblul folcloric „Stejăreii” — LT „B. P. Hasdeu”, conducător Tatiana Danu;

                     Ansamblul folcloric — CCC „Luceafărul”, conducător Olga Istrati-Troian;

Locul III – Ansamblul folcloric „Firicel de busuioc” — IP Gimnaziul „D. Matcovschi”, conducător Marina Filipovici;

                       Ansamblul folcloric — LT „Vasile Lupu”, conducător Natalia Martînovscaia;

                       Ansamblul folcloric „Mironosițele” — Gimnaziul nr.74 „V. Găină”, conducător Rodica Vrîncean.

Grupa medie

Locul III – Ansamblul folcloric — IPLT „Alexandru cel Bun” conducător Victoria Căpățînă

Grup mixt

Premiul Mare – Ansamblul folcloric „Opincuța Neamului” — IPLT „Onisifor Ghibu”, conducător Elena Donica-Tiron;

Locul I – Ansamblul folcloric „Mugurașii” — CCC „Floarea Soarelui”, conducător Valentin Golovatiuc;

Locul II – Ansamblul folcloric „Crăițele” — CCC „Luceafărul”, conducător Marin Ganciu;

Locul III – Ansamblul folcloric „Bujoreii” — IPLTPA „N. Sulac”, conducător Mihail Leon;

                      Ansamblul folcloric „Doinița” — IPLTPA „Ion și Doina Aldea-Teodorovici”, conducător Viorica Ciubotaru;

                      Ansamblul folcloric „Odolean” — LT „Iulia Hasdeu”, conducător Lili Țîganciuc;

Mențiune – Ansamblul folcloric „Rebrenii” — IPLT „Liviu Rebreanu”, conducători Ion Glodea și Olga Percic;

                         Ansamblul folcloric — LT „George Meniuc”, conducător Liliana Vio.