Gala Laureaților Concursului „Arta de la geamul meu”

Astăzi, 14 iulie 2021, s-a desfășurat Festivitatea de premiere a Concursului „Arta de la geamul meu” activitate organizată în cadrul zilelor dedicate municipalității „Te salut, Chișinău!”

Iată cine sunt învingătorii:

Premiul Mare – Trupa Argonauții LT „Mircea Eliade”

Premiul I – Trupa DAdiani, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”

Premiul II – Trupa GaudArt, IPLT „Gaudeamus”

Premiul III – Trupa VasAle, LT „Vasile Alecsandri”

Deținătorii premiilor speciale:

  • IPLT Hyperion, Durleșt, Trupa Ștefănel – pentru cel mai bun mixaj sonor
  • IPL DaVinci, Trupa Telescop – pentru cele mai bune decoruri
  • IPLT Gaudeamus, Trupa Miracol – pentru cel mai bun rol masculin
  • IPLTPA Mihail Berezovschi, Trupa Tenebrific – pentru cel mai bun rol feminin
  • IPLTPA Mihail Berezovschi, Trupa Berezovschi Theatre – pentru creativitate în pandemie
  • LT Academia Copiilor, Trupa Academicreart – pentru cea mai bună regie
  • Centrul de Creație al Copiilor Floarea Soarelui, Trupa Moștenitorii – pentru cel mai bun scenariu adaptat
  • LT Universul, Trupa Stelele Universului – pentru cel ai bun mesaj motivaţional
  • Școala de Arte Valeriu Poleakov, Trupa Prostelar – pentru cea mai melodioasă voce
  • IPLT Elena Alistar, Trupa Elena Alistar – pentru autenticitate

  • Andrei PAVALOI, șef adjunct al Direcției Generale Educație, Tineret și Sport a Consiliului municipal Chișinău prezent la activitate, a adresat sincere felicitări tuturor participanților la concurs, totodată a premiat trupele cu cele mai relevante performanțe, acordându-le câte 4000 de lei.
  • Margareta SARBU, președinta CMC al FSEȘ, a transmis un mesaj de încurajare tuturor cadrelor didactice care activează cu dăruire, inclusiv pe pandemie și în numele Consiliului municipal Chișinău al FSEȘ și a premiat cadrele didactice care au contribuit la pregătirea trupelor învingătoare cu premii bănești și diplome pentru merite deosebite:
  • Rodica Burlacu, conducător de cerc, coordonatorul Trupei Argonauții, LT „Mircea Eliade”
  • Nina Toma, conducător muzical, coordonatorul Trupei „DAdiani”, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
  • Valentin Delinschi, profesor de actorie, coordonatorul Trupei „VasAle”, LT „Vasile Alecsandri”
  • Oxana Durleșteanu, profesoară de limba și literatura română, coordonatorul Trupei „Ştefănel”, IPLT „Hyperion”, Durleşti, și Veronica Moisei, profesoară de limba și literatura română, director adjunct, coordonatorul Trupei „Ştefănel”, IPLT „Hyperion”, Durleşti.

𝐕ă 𝐫𝐞𝐚𝐦𝐢𝐧𝐭𝐢𝐦 𝐜ă 𝐚𝐜𝐞𝐬𝐭 𝐩𝐫𝐨𝐢𝐞𝐜𝐭 𝐞𝐬𝐭e 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚𝐭 𝐝𝐞 𝐀𝐬𝐨𝐜𝐢𝐚ț𝐢𝐚 𝐎𝐛ș𝐭𝐞𝐚𝐬𝐜ă „𝐀𝐓𝐔” ș𝐢 𝐬𝐮𝐬ț𝐢𝐧𝐮𝐭 𝐝𝐞 𝐌𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐞𝐫𝐮𝐥 𝐄𝐝𝐮𝐜𝐚ț𝐢𝐞𝐢, 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐢𝐢 ș𝐢 𝐂𝐞𝐫𝐜𝐞𝐭ă𝐫𝐢𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐚 𝐌𝐨𝐥𝐝𝐨𝐯𝐚, î𝐧 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐞𝐧𝐞𝐫𝐢𝐚𝐭 𝐜𝐮 𝐃𝐢𝐫𝐞𝐜ț𝐢𝐚 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐢𝐢 și 𝐃𝐢𝐫𝐞𝐜ț𝐢𝐚 Generală 𝐄𝐝𝐮𝐜𝐚ț𝐢𝐞, 𝐓𝐢𝐧𝐞𝐫𝐞𝐭 ș𝐢 𝐒𝐩𝐨𝐫𝐭 a CMC, 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐢𝐥𝐢𝐮𝐥 𝐦𝐮𝐧𝐢𝐜𝐢𝐩𝐚𝐥 𝐂𝐡𝐢ș𝐢𝐧ă𝐮 𝐚𝐥 𝐅𝐒𝐄Ș ș𝐢 𝐛𝐫𝐚𝐧𝐝𝐮𝐥 𝐋𝐢𝐫𝐞𝐧𝐞.